facebook instagram

Trasa 1 (11,7 km)

Krynica –   Jakubik - Kopciowa - Krynica

 

Długość 11,7 km;

Różnica wysokości 293 m;

Orientacyjny czas czystej jazdy 1:10 godz.; 

Ogólny czas potrzebny do przebycia trasy ok. 1:30 godz.;

Maks. wysokość 784 m npm.;

Min wys. 553

Krótka, dość łatwa trasa  dla  początkujących rowerzystów górskich, pozwalająca zapoznać się ze specyfiką jazdy w górach (odcinki strome i bez asfaltu); dla zaawansowanych dobra na rozgrzewkę.

Jednym i drugim pomoże poznać Krynicę, gdyż w trakcie jej pokonywania zobaczyć można większość najważniejszych obiektów tego uzdrowiska.

 

Krynica Deptak   - Jakubik   →  3,7 km ↑ 221 m  ↓ 0 m    t 0:35

0,0 km, 0:00  Początek  deptaku ( od strony ul. Ebersa i Kraszewskiego),  skrzyżowanie szlaków PTTK. Ruszamy przez deptak ul. Nowotarskiego lub Bulwarami Dietla, mijamy: Stare Łazienki Borowinowe i Mineralne, Pijalnię Główną, Muszlę Koncertową, Stary i Nowy Dom Zdrojowy, pomnik Mickiewicza, hotel Prezydent, dolną stację kolejki na Górę Parkową, park im. dr. Dukieta z słynną fontanną „Setką”, za pomnikiem  Nikifora w prawo ul. Pułaskiego zaczynamy podjeżdżać lekko pod górę, mijamy sławną willę Patria (zbudowaną przez Jana Kiepurę).

1,8 km, 0:10  Skrzyżowanie ul. Pułaskiego i ul. Zieleniewskiego, skręcamy w lewo tu zaczyna się właściwy, dość stromy podjazd po ok. 1,6 km w lewo z drogi asfaltowej schodzi żółty szlak podążamy nim.

 

Jakubik  - Kopciowa       →   3,8 km ↑ 72 m  ↓ 115 m   t 0:20

3,7 km, 0:40 Jakubik  dalej wzdłuż grzbietu leśną drogą o niewielkich różnicach wysokości, szlak pieszy żółty i rowerowy. Po 3,5 km dojeżdżamy do drogi asfaltowej prowadzącej do Mochnaczki. Asfaltem w lewo i po 200 m jesteśmy przy restauracji „Cichy Kącik” i drodze głównej.

 

Kopciowa – Krynica    → 4,2 km ↑ 0 m  ↓ 178 m    t 0:15

7,5 km,  0:55  Ostatni odcinek trasy możemy pokonać na dwa sposoby, szybki i łatwy zjazd ruchliwą drogą główną lub starą drogą początkowo gruntową  po lewej stronie restauracji. Po niespełna dwóch kilometrach  obie drogi łączą się  w okolicach Parku Słotwińskiego gdzie możemy podziwiać Pawilon Chiński z 1808 r., który pierwotnie stał w centrum uzdrowiska a dziś jest pijalnią wody „Słotwinka”.

Do centrum dojeżdżamy mijając po prawej  halę lodową i sankostradę, po lewej pomnik Jana Kiepury  przed kinem  „Jaworzyna”, park Nittribita,  nowy kościół  zdrojowy pw. Wniebowzięci NMP z 1892 i przez deptak wracamy do punktu startu.

11,7 km, 1:10  Początek deptaku – koniec wycieczki.