Krynica – Jakubik - Kopciowa - Krynica
Długość 11,7 km;
Różnica wysokości 293 m;
Orientacyjny czas czystej jazdy 1:10 godz.;
Ogólny czas potrzebny do przebycia trasy ok. 1:30 godz.;
Maks. wysokość 784 m npm.;
Min wys. 553
Krótka, dość łatwa trasa dla początkujących rowerzystów górskich, pozwalająca zapoznać się ze specyfiką jazdy w górach (odcinki strome i bez asfaltu); dla zaawansowanych dobra na rozgrzewkę.
Jednym i drugim pomoże poznać Krynicę, gdyż w trakcie jej pokonywania zobaczyć można większość najważniejszych obiektów tego uzdrowiska.
Krynica Deptak - Jakubik → 3,7 km ↑ 221 m ↓ 0 m t 0:35
0,0 km, 0:00 Początek deptaku ( od strony ul. Ebersa i Kraszewskiego), skrzyżowanie szlaków PTTK. Ruszamy przez deptak ul. Nowotarskiego lub Bulwarami Dietla, mijamy: Stare Łazienki Borowinowe i Mineralne, Pijalnię Główną, Muszlę Koncertową, Stary i Nowy Dom Zdrojowy, pomnik Mickiewicza, hotel Prezydent, dolną stację kolejki na Górę Parkową, park im. dr. Dukieta z słynną fontanną „Setką”, za pomnikiem Nikifora w prawo ul. Pułaskiego zaczynamy podjeżdżać lekko pod górę, mijamy sławną willę Patria (zbudowaną przez Jana Kiepurę).
1,8 km, 0:10 Skrzyżowanie ul. Pułaskiego i ul. Zieleniewskiego, skręcamy w lewo tu zaczyna się właściwy, dość stromy podjazd po ok. 1,6 km w lewo z drogi asfaltowej schodzi żółty szlak podążamy nim.
Jakubik - Kopciowa → 3,8 km ↑ 72 m ↓ 115 m t 0:20
3,7 km, 0:40 Jakubik dalej wzdłuż grzbietu leśną drogą o niewielkich różnicach wysokości, szlak pieszy żółty i rowerowy. Po 3,5 km dojeżdżamy do drogi asfaltowej prowadzącej do Mochnaczki. Asfaltem w lewo i po 200 m jesteśmy przy restauracji „Cichy Kącik” i drodze głównej.
Kopciowa – Krynica → 4,2 km ↑ 0 m ↓ 178 m t 0:15
7,5 km, 0:55 Ostatni odcinek trasy możemy pokonać na dwa sposoby, szybki i łatwy zjazd ruchliwą drogą główną lub starą drogą początkowo gruntową po lewej stronie restauracji. Po niespełna dwóch kilometrach obie drogi łączą się w okolicach Parku Słotwińskiego gdzie możemy podziwiać Pawilon Chiński z 1808 r., który pierwotnie stał w centrum uzdrowiska a dziś jest pijalnią wody „Słotwinka”.
Do centrum dojeżdżamy mijając po prawej halę lodową i sankostradę, po lewej pomnik Jana Kiepury przed kinem „Jaworzyna”, park Nittribita, nowy kościół zdrojowy pw. Wniebowzięci NMP z 1892 i przez deptak wracamy do punktu startu.
11,7 km, 1:10 Początek deptaku – koniec wycieczki.