facebook instagram

Komunikacja

Możliwości dojścia i dojazdu

Gmina Krynica-Zdrój znajduje się w południowo-wschodniej części województwa Małopolskiego, w Powiecie Nowosądeckim, granicząc od północy i wschodu z Powiatem Gorlickim. Od wschodu i południa gminę okala granica państwa ze Słowacją. Do uzdrowiska prowadzi droga krajowa i kilka dróg podrzędnych.

Najbardziej uczęszczana jest szosa numer 75 prowadząca z Nowego Sącza przez Nawojową i Łabową oraz malowniczo położoną Przełęczą Krzyżówka.

 

 

 

Inny wariant stanowi droga 971 prowadząca z Piwnicznej poprzez Żegiestów i Muszynę wzdłuż przepięknie wijącej się wstęgi Popradu stanowiącej w tym miejscu naturalną granicę państwa.  Drogę tę najlepiej pokonać zbudowaną przed laty koleją linii Tarnów – Krynica, która wspaniale umożliwia poznanie okolicznych krajobrazów i przyrody.

Jeszcze jedną możliwość dojazdową stanowi droga numer 981 od strony Grybowa prowadząca przez wioski Kąclowa, Florynka, Polany, Berest i wysoko położoną Przełęcz Krzyżówka.

Dla turystów zza granicy prowadzi dojazd od Słowacji – najbliższe przejścia graniczne znajdują się w Muszynce i Leluchowie.

Turyści pieszych szlaków do uzdrowiska mogą dojść również od strony Wysowej (przez szczyt Lackowej (997m.n.p.m.), Dzielca i Huzarów – szlak zielony, od Hańczowej przez Izby i Mochnaczkę – szlak czerwony, a także od strony Leluchowa przez szczyt Dubnego (904m.n.p.m.) i Szalone – szlak niebieski. Ważnym węzłem wcześniej wymienionych szlaków jest górująca nad okolicą Jaworzyna Krynicka, przez którą można dostać się w zachodnią część Beskidu Sądeckiego (pasmo Radziejowej).