facebook instagram

Festiwal im. Jana Kiepury

 Program 54. Festiwalu im. Jana Kiepury >>

 


Ilustracja (ręcznie malowana) z Księgi Festiwalowej założonej przez Stefana Półchłopka
Ilustracja (ręcznie malowana) z Księgi Festiwalowej założonej przez Stefana Półchłopka
Festiwal im. Jana Kiepury to największe i najważniejsze wydarzenie kulturalne, odbywające się w Krynicy-Zdroju corocznie od ponad 50 lat. Twórcą festiwalu jest Stefan Półchłopek, który nawiązując do pięknych tradycji przedwojennej Krynicy, chciał upamiętnić życie i twórczość wielkiego tenora, którego osobiście poznał. 

 

 

 


 

 

Marta Eggerth i Stefan Półchłopek w drodze na Deptak fot. arch. Stefana Półchłopka

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się 2-3 września 1967 roku, a gościem honorowym była Marta Eggerth-Kiepura. W tym czasie koncerty odbywały się na Deptaku i w Sali Teatralnej Starego Domu Zdrojowego.

 

Występowali wtedy śpiewacy o sławie międzynarodowej: Delfina Ambroziak, Krystyna Szczepańska, Wiesław Ochman, Andrzej Hiolski, Roman Węgrzyn.

Grała Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, dyrygował Krzysztof Missona, a koncerty prowadził Zbigniew Zazula.

 

W późniejszych latach koncerty odbywały się również na Depatku, a w razie niepogody w Kinie Jaworzyna i w sali teatralenj Straego Domu Zdrojowego, zaś od 1971r. na stałe w Pijalnii Głównej.  Do Krynicy przyjeżdżali wówczas najlepsi artyści scen muzycznych m.in.: Barbara Nieman, Hanna Rumowska, Pola Lipińska, Czesława Fijałkowska, Krystyna Szostak-Radkowa, Wanda Polańska, Bolesław Pawlus, Andrzej Saciuk, Tadeusz Kopacki, Leonard Andrzej Mróz, Stanisław Ptak, Ryszard Tarasiewicz i Zdzisław Krzywicki.

 

Marta Eggerth i Stefan Półchłopek przed sceną festiwalową w 1967r. fot. arch. Stefana Półchłopka

 

Marta Eggerth i jej dedykacja dla twórcy festiwalu - fot.Stefan Półchłopek

 

 

Dyrygentami byli: Ryszard Szajkowski, Józef Radwan, Stefan Rachoń, Tadeusz Babiński.

Od 1968 roku festiwalom towarzyszyły konkursy wokalne dla absolwentów wyższych szkół muzycznych, a od 1969 roku także śpiewaków amatorów.

Festiwal się rowijał - IX był już międzynarodowym.

Na X jubileuszowym odbyła się inscenizacja opery "Straszny Dwór", Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej dyrygował Jerzy Katlewicz, a występowali między innymi: Jadwiga Romańska, Stefania Toczyska, Jerzy Jadczak i Henryk Grychnik.

Koncerty prowadzili: Zbigniew Zazula, Jerzy Waldorff, Jerzy Katlewicz, Wojciech Dzieduszycki, Janusz Cegiełła i Kamila Kiełbińska.

 

Od 1982r. całkowitą organizację Festiwalu przejmuje Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury. W roku 1984 Bogusław Kaczyński obejmuje funkcję dyrektora artystycznego i Festiwal staje się wydarzeniem kulturalnym o większym zasięgu. W latach 2003-2011 odbywał się już pod nazwą Europejski Festiwal im. Jana Kiepury, którego organizatorem również był Bogusław Kaczyński. Festiwalowa publiczność mogła oglądać występy zespołów: Opery Śląskiej, Opery i Operetki Krakowskiej, Teatru Wielkiego z Łodzi, Operetki Wrocławskiej i Gliwickiej, Teatru Muzycznego z Łodzi itd. Śpiewał i tańczył zespól Mazowsze Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej oraz zespół Śląsk Stanisława Hadyny.

 

 


Festiwal obejmuje prezentację wielkich dzieł operowych, operetkowych, spektaklów baletowych oraz teatralnych, jak również koncertów promenadowych. Na Deptaku, w Pijalni Głównej, sali teatralnej, sali balowej Starego Domu Zdrojowego przez ponad tydzień można uczestniczyć w wielkim święcie muzycznym z udziałem plejady wspaniałych śpiewaków, muzyków, tancerzy i innych gwiazd estrady.


Każdego roku w połowie sierpnia dzięki Festiwalowi im. Jana Kiepury Krynica jest najbardziej rozśpiewanym miastem w Polsce.

 

Więcej o Janie Kiepurze >>>