facebook instagram

Szlak żółty

 

Szlak żółty  - ( Deptak – Parkowa - Huzary -Jakubik - Hawrylówka - Jaworzynka – Krzyżowa - Deptak )
Popularny szlak prowadzący dookoła Krynicy.

 

 Rozpoczynając trasę z deptaku kierujemy się w kierunku  Góry Parkowej (741 m n.p.m.),  po drodze mijamy  trzy stawy w których zazwyczaj pływają  łabędzie i dzikie kaczki – świetne miejsce by się zatrzymać i zrobić pamiątkową fotografię. Co kilkadziesiąt metrów można odpocząć na ławkach, tak więc początek trasy jest całkiem „wygodny”.

W połowie trasy znajduje się bardzo popularna „kapliczka” Matki Boskiej przy której często zatrzymują się turyści. Kilkadziesiąt metrów wyżej pojawia się polana na której znajduje się  źródło wody pitnej  oraz  chata  zwana Michaśiówką.

Kolejny etap trasy to dosyć strome i kręte podejście  prowadzące na sam szczyt Góry Parkowej.  Docierając na szczyt od północy mamy przyjemność  podziwiać panoramę Centrum Krynicy – Od południa  obszar zwany Krynicą Dolną.

Góra Parkowa ma do zaoferowania mnóstwo  atrakcji : zimą tor saneczkowy,  latem wiele tras spacerowych, rowerowych oraz bardzo popularne  "Rajskie Ślizgawki" - od spokojnej fali,  poprzez spiralę aż do jedynego w Polsce Kamikadze.  Są one świetną zabawą dla każdego, bez względu na wiek.

Kontynuując wycieczkę idziemy cały czas w kierunku drogi asfaltowej. Docierając mamy przed sobą strome podejście na Huzary (864 m n.p.m.) Po krótkiej przerwie na szczycie  kierujemy się na Jakubik i Hawrylówkę – tu trasa jest bez większych wzniesień. Kolejny punkt  to Jaworzynka (899 m n.p.m.). Trasa zaczyna się bardzo ciekawa, gdyż idąc w kierunku Przełęczy Krzyżowej mijamy drugi co do wielkości  kompleks wyciągów narciarskich Słotwiny . Przełęcz Krzyżowa jest miejscem  z którego doskonale widać Jaworzynę Krynicką (1114m n.p.m.) oraz wszystkie trasy narciarskie jakie się na niej znajdują.

Po przeciwnej stronie w oddali rozpościera się Beskid Niski z charakterystyczna Górą Lackową (997 m.n.p.m.) Przedostatni etap to dotarcie na szczyt Góry Krzyżowa (813 m n.p.m.) potem już tylko droga w do centrum – mijamy  popularny punkt z którego widać centrum miasta, deptak i pijalnie główną.