facebook instagram

Gastronomia

  • Restauracja Dwóch Świętych mieści się w Pensjonacie Małopolanka na Deptaku krynickim. Wybór dań i win stanowi szeroką ofertę w której każdy smakosz znajdzie coś dla siebie. Serdecznie zapraszamy więcej

  • Karczma Cichy Kącik - to urocze miejsce stworzone z Miłości do Kuchni i Tradycji, istniejące od 1936 roku w Krynicy - Zdroju. więcej

  • Restauracja KRYNICKI KREDENS położona w sercu uzdrowiska, tuż przy rzece KRYNICZANKA. Stąd rozpościera się wspaniały widok na tętniący życiem KRYNICKI DEPTAK. więcej

Klimat

Położenie geograficzne Krynicy na południowych nasłonecznionych stokach stwarza specyficzny mikroklimat leczniczy charakteryzujący się znacznymi różnicami temperatur między dniem a nocą, znaczną ilością dni słonecznych i utrzymywaniem się przez długi czas pokrywy śnieżnej (od połowy listopada do końca marca). Warunki te dają doskonałą możliwość do uprawiania turystyki kwalifikowanej, jak również narciarstwa alpejskiego i klasycznego w okresie zimowym.

Średnie temperatury w okresie najbardziej przydatnym dla wędrówek pieszych w górach są stabilne i wynoszą około 21°C w maju, maksymalnie 25°C w lipcu. Dzienne wahania temperatury w Krynicy nie przekraczają 8°C.

 

Z uwagi na dużą ilość ozonu w powietrzu liczba pogodnych dni od maja do września jest tutaj znacznie większa niż w innych rejonach Beskidu Sądeckiego oraz w samej Kotlinie Sądeckiej. Najwięcej opadów notuje się w Krynicy w czerwcu, najmniej we wrześniu.

Walory klimatyczne podnosi duża lesistość okolicy, a także dobra przewietrzalność dolin. W krynickim powietrzu wyczuwa się olejki eteryczne (głównie drzew iglastych) mające działanie uodporniające i bakteriobójcze. Ogromnym atutem dla miejscowego mikroklimatu jest brak uciążliwego dla środowiska przemysłu. Skład powietrza, wolnego od zanieczyszczeń, wykazuje zmniejszoną zawartość jodu i zwiększona ozonu, co jest istotne przy leczeniu niektórych chorób.


Możemy wyróżnić tu tak zwany klimat górski i podgórski – w zależności od wysokości nad poziomem morza, warunków przyrodniczych i ukształtowania geograficznego.
Klimat podgórski występuje w miejscach położonych do 500m.n.p.m., natomiast w wyższych partiach wyróżniamy już klimat górski (podalpejski). Na terenach położonych do 600m.n.p.m. rozciąga się strefa umiarkowanie ciepła. Średnia roczna temperatura wynosi około +6°C; najwyższa w lipcu –ok. +17°C, a najniższa w styczniu – ok.-3,6°C. W górach od 600 do 1100m.n.p.m. rozciąga się strefa umiarkowanie chłodna, ze średnią temperaturą roczną około +4°C, lipcową ok.+15°C, styczniową ok.-4,5°C. Znacznie surowsze warunki klimatyczne istnieją w partiach szczytowych osiągających 1100m.n.p.m i więcej (Jaworzyna Krynicka).

Ciśnienie atmosferyczne osiąga średnią roczną 945hPa (na wysokości 600m.n.p.m.) i maleje wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza. Na szczycie Jaworzyny Krynickiej średnie wartości spadają do 890hPa.

Czas wegetacyjny w okolicach Krynicy trwa średnio 170 – 185 dni. Pierwsze przymrozki występują tu już początkiem października, a ostatnie w połowie maja. Długość okresu bezprzymrozkowego wynosi średnio 140 dni.

Opady atmosferyczne, choć zwykle utrudniają wypoczynek – powodują samooczyszczanie atmosfery i poprawiają stan jonizacji powietrza, co mimo że nie jest widoczne, wyraźnie wpływa na samopoczucie i sprzyja klimatoterapii. Liczba dni z opadami oraz suma opadów atmosferycznych rosną wraz z wysokością nad poziomem morza. Średnia roczna suma opadów w Krynicy wynosi 890mm, a średnia roczna ilość dni z opadem wynosi 171 (ok.14 dni na miesiąc). Od listopada do marca prawie wszystkie opady mają postać śniegu (śnieg pada w Krynicy średnio przez 70 dni w roku). Długość zalegania pokrywy śnieżnej wynosi ok. 120 dni. Znacznie dłużej utrzymuje się śnieg na północnych stokach gór i w głębi lasu. Jej średnia grubość wynosi ok. 30-35cm, choć w niektórych latach dochodzi do 60cm (miejscami 100cm), co stwarza warunki do uprawiania narciarstwa na pobliskich stokach. Na Jaworzynie Krynickiej grubość pokrywy śnieżnej prawie  zawsze przekracza 1m dochodząc miejscami do 2m, a okres jej zalegania przekracza pół roku.

Specyficzny mikroklimat samej Krynicy objawia się tym, że ok. 27% dni w roku jest tu bezwietrznych. Powoduje to położenie uzdrowiska w śródgórskiej dolinie.

Wiatry halne (w tych rejonach to tzw. wiatry ryterskie) powstają w wyniku przepływu mas powietrza przez barierę górską. Na dowietrznych stronach gór wznoszące się powietrze ulega ochłodzeniu, często występują tam opady. Osiągając grzbiet górski powietrze tworzy charakterystyczny wał chmur i spada na stronę zawietrzną ogrzewając się o 1°C na każde 100m spadku wysokości. Efektem tego są silne, czasami nawet huraganowe wiatry (często wywołujące duże szkody materialne), wzrost temperatury i spadek wilgotności. Zjawiska takie mają miejsce w Krynicy średnio przez 30 dni w roku.